niedziela, 1 stycznia 2017

Podróże z ogrodem w tle... Tajemniczy dwór w Worksop... Anglia cd.


Tak sobie łażę po Worksopie szukając różnych ciekawych miejsc. Miasteczko stare - Weorchope (w języku Anglów – „Dolina Pracy” - nomen omen :-)) już od VI/VII w. przytula się stópkami do robinhudowego lasu. W X w. powstaje pierwszy zamek. Co prawda drewniany ale zawsze :-). Od XIV wieku posiadaczami Worksop Manor zostaje rodzina Talbotów - hrabiów Shrewsbury.
W
1568 Elżbieta I wykorzystała
posiadłość na więzienie dla Marii Stuart - wystarczająco daleko od Londynu i ukryte w krzaczyskach lasu Sherwood.
1750
 Pod koniec XVI wieku George Talbot - 6 hrabia Shrewsbury wystawia sobie na malowniczym pagórku piękną rezydencję. Dookoła, jak okiem sięgnąć ciągnął się ogromny park, który był częścią lasu Sherwood. Park miał 8 mil (angielskich) w obwodzie.
XVIII w przed pożarem
Jesienią roku 1761 dwór, który miał około 500 pokoi, został strawiony przez przypadkowy pożar. Zniszczeniu uległo wiele cennych przedmiotów w tym kolekcja obrazów. Rodzina lekko się wkurzyła bo i straty duże i zima idzie...



Worksop Manor w 1830
Zlecono więc projekt i budowę "zastępczej" rezydencji w stylu elżbietańskim. Słynny i drogi, w tym czasie, architekt James Paine zaprojektował ogromny, kwadratowy obiekt z centralnym dziedzińcem, który byłby największą rezydencją szlachecką w królestwie.  
W czasie gdy wykończono 1 skrzydło  był to już największy budynek
w hrabstwie
Nottinghamshire.
Frontowa elewację o długości 303 stóp (ok. 270 m) centralnie wieńczył gigantyczny koryncki portyk wsparty na 6 majestatycznych kolumnach.  Rodzina już zdążyła się wprowadzić na tą "prowizorkę" gdy zabrakło kasy i w 1767 roku prace wstrzymano.  
Po śmierci hrabiego majątek przechodził na kolejnych krewnych, którzy nie byli zainteresowani dbaniem o posiadłość.  W końcu w 1839 r.  dwór został sprzedany sąsiadowi - księciu Newcastle z pobliskiego Clumber Park, który niezwłocznie opróżnił budynek z cennych przedmiotów i rozpoczął brutalną rozbiórkę głównego skrzydła wysadzając go za pomocą prochu. Był bowiem zainteresowany tylko powiększeniem areału a nie architekturą. "Porozbiórkowe" dachówki i drewno sprzedał, chcąc po części odzyskać zainwestowane pieniądze. W 1840 roku skrzydło praktycznie przestało istnieć!
1861
 Po kilku latach zachowane elementy - stajnie, skrzydło dla służby i pozostałą, wschodnią część wykorzystano do stworzenia nowej, imponującej rezydencji.
Nie ma to jak nadmiar kasy i zmienność decyzji - burz - buduj!

Nowy Worksop Manor wynajęto Lordowi Foleyowi - byłemu kapitanowi korpusu Gentleman-at-Arms, który utrzymywał dwór 
w kwitnącym stanie. W 1861 roku przyjeżdża tu, z wizytą, Książę Walii. Na tą okoliczność lady Foley zaprojektowała od frontu rabatę kwiatową w kształcie herbu księcia.

XIX w.
XIX w.


Po 14-letnim pobycie Foleyów Manor zostaje wynajęty przez Williama Isaaca Cooksona - producenta ołowiu. Za jego czasów przed domem rósł cedr królewskich rozmiarów o średnicy pnia 5 stóp (ok, 2,5 m), były trawiaste korty, sady dostarczały doskonałych owoców, hodowano tu także wanilię! Niezwykle zadbane, rozległe ogrody wymagały ogromnego nakładu pracy. Cały dwór miał kształt czworoboku a pokoje urządzone były w najlepszym smaku i ozdobione akwarelami malowanymi osobiście przez Lady Cookson.


Sir John Robinson
1839-1929
 W 1890 roku znaczna część majątku została sprzedana na aukcji. Dom i przyległe tereny zostały kupione przez Sir Johna Robinsona, miejscowego biznesmena. Ten wybitny hodowca koni pełnej krwi angielskiej założył tu stadninę koni i, mimochodem, wyrżnął i sprzedał moc worksopskiego starodrzewu.
1910
I tak Worksop Manor stał się matecznikiem koni pełnej krwi a w 1901 roku Sir John został, przy okazji, szeryfem
Nottingham. 
 
1955
Jako następny posiadłość przejął siostrzeniec Sir Johna - kapitan John Farr. Jego syn Bryan Henry Farr (urodzony w marcu 1924) roku ożenił się  w 1962 roku z Philippą Berain Elizabeth Plumptre (ur. 1942)

 Mają troje dzieci, dwie córki:
Rosalinde Mary Farr (ur.
23 czerwca 1963) i Susannah Margaret Farr ( ur. 02 lutego 1965) oraz syna Henry Johna Philipa Farr (ur. 15 lipca 1966). Wszyscy mają małżonków i kolejne dzieci więc spadkobierców będzie co niemiara.

Bryan z Philippą i synem Henrym zarządzają od 1996 roku hodowlą koni WORKSOP MANOR FARMS LIMITED.





2012
Niestety, Worksop Manor nie jest dostępny dla zwiedzających. Majętność otoczona jest murem, 
a bramy zamknięte lub zabite deskami.
Jedna z Worksopianek, zapytana 
o dwór, stwierdziła, że jest zamknięty i pusty. Jedynym miejscem z którego go widać jest Welbeck Str.

Elżbieta I podczas koronacji
otrzymuje rękawiczki
od właściciela Worksop Manor



Ciekawostką jest to, że właściciel Worksop Manor ma prawo i obowiązek uczestniczyć 
w koronacji, podczas której trzyma królewskie rękawiczki (które daje w prezencie monarsze) i pomaga trzymać berło.

A przede mną jeszcze tyle do odkrycia :-)
Margita











A tak na marginesie w 1912 roku, sprawiedliwość dziejowa zemściła się na potomkach księcia Newcastle, który tak niecnie rozebrał resztki zalążków największego dworu w Anglii, i zesłała na Clumber Park pożar, który zeżarł co się dało, a to co pozostało rozebrano w 1938 roku.
 źródełka:
http://www.nottshistory.org.uk/Jacks1881/worksop.htm 
http://patrickbaty.co.uk/2010/11/26/worksop-manor/ 
http://thoresby.blogspot.co.uk/2006/05/clumber-park-dukeries.html
http://poloniaworksop.wixsite.com/polacy-w-worksop/historia-miasta

http://www.gettyimages.co.uk/detail/news-photo/worksop-manor-the-residence-of-lord-foley-visited-by-his-news-photo/464503327#worksop-manor-the-residence-of-lord-foley-visited-by-his-royal-week-picture-id464503327
https://m.alibaba.com/guide/shop/antique-print-of-visit-prince-of-wales-clumber-lake-worksop-manor-lord-foley-1861_51989506.html
http://thoresby.blogspot.co.uk/2014/04/worksop-dukeries.html
http://www.francisfrith.com/worksop/worksop-manor-c1955_w278049 
http://www.gettyimages.co.uk/detail/video/worksop-manor-stock-video-footage/558045929
http://www.thepeerage.com/p41033.htm

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Czy Twój komentarz przejdzie przez filtry:
1. Prawdy (czy to co chcesz napisać jest zgodne z prawdą?)
2. Dobra (czy to co chcesz napisać jest dla mnie dobre?)
3. Pożyteczności (czy to co chcesz napisać jest dla mnie pożyteczne?)
Jeżeli tak - pisz :-)