Kolejną ciekawostką, którą pokazał nam Czech Karel (początek znajomości opisałam w:http://wyjace50.blogspot.com/2014/01/podroze-z-ogrodem-w-tle-drzewo-zycia.html ) w małym "bąbelku" wydymanym przez czeską granicę, był akwedukt, cicho niszczejący w lesie. Jako, że grudzień bezśnieżny kompletnie był - dotarcie do niego nie stanowiło żadnej trudności.
początek akweduktu |
podziemny tunel |
łuki przebiegające nad wodą |
łuki przebiegające nad wodą |
Akwedukt został zbudowany w 1886 roku. Na początku swego biegu spiętrzał wodę rzeczki Chřibská Kamenice na wysokość 8 metrów aby potem przeprowadzić ją mostami i tunelami (często wykuwanymi w litej skale lub budowanymi z kamiennych bloków) do tkalni w Chřibsku (rodzinnym mieście Thadaeasa Heenke znanego botanika, geologa i podróżnika, który odkrył Wiktorię królewską (Victoria amazonica) ogromną roślinę będącą dziś chlubą ogrodów botanicznych).
Choć górnym korytem nie
płynie już woda, podziw budzi techniczny kunszt konstruktorów i
budowniczych. Pomimo upływu czasu, braku konserwacji i wpływu
niszczących sił przyrody, nadal można przechadzać się nad kamiennymi
łukami, zaglądać do podziemnych tuneli, otworów rewizyjnych i włazów, które zapewniały możliwość czyszczenia czy napraw budowli.
Victoria amazonica |
punkt docelowy - pozostałości tkalni |
Z tkalni pozostały tylko fragmenty murów i końcowy fragment konstrukcji akweduktu łączący się z nieistniejącym sercem fabryki - maszynami, o których słuch dawno zaginął. Warto zahaczyć o tą ciekawą budowlę hydrotechniczną, bo zbyt wiele ich pod ręką nie mamy. A i te służyły innym celom niż akwedukt w Chřibsku.
Margita
W Polsce największy jest akwedukt w Fojutowie (Bory Tucholskie) i w tej samej okolicy dwa maleństwa między Białą i Klockiem. W Brzezinach - kolejne dwupoziomowe skrzyżowanie wód (kanał Wieprz-Krzna i Świnka), w Silicach (kanał Elżbiety nad Kanałem Wiktorii), w Kędzierzynie (kanał gliwicki nad Kłodnicą).
źródełka:
http://holyokesbio111sem2.wikispaces.com/April+Yates
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Czy Twój komentarz przejdzie przez filtry:
1. Prawdy (czy to co chcesz napisać jest zgodne z prawdą?)
2. Dobra (czy to co chcesz napisać jest dla mnie dobre?)
3. Pożyteczności (czy to co chcesz napisać jest dla mnie pożyteczne?)
Jeżeli tak - pisz :-)